VSS (Vintorez)

    Poprvé Vintorez jsem uviděl na otevření sezony roku 2004. Protože nikdo z oficiálních výrobců tuto nádhernou zbraň nevyrábí v tom případě ji někdo vyrobil sám. Protože jsem neměl žádné výkresy, musel jsem nějaký čas strávit na internetu. Potřeboval jsem znát alespoň nějaké parametry VSS. Chci hned upozornit, že při práci mi hodně pomáhal otec, který umí pracovat se dřevem. Nejvíce mým představám jako základ vyhovoval AKS. Sehnal jsem používanou zbraň za slušné peníze, i když byla na mnoha místech odřená, pořád byla funkční. Standardně se na Vintorezech používá zaměřovač PSO-1 s nasvícenou mřížkou při zhoršených podmínkách, protože konstrukce tohoto zaměřovače je docela pevná, také se používá jako transportní rukojeť (jako u série M16).

    Nejdříve byla vyrobena demoverze pažby z papíru.

 

 

     Poté bylo vše překresleno na dřevo a začalo se vyřezávat.

První pažba se nepovedla, protože se ve dřevě vyskytnul kaz.

    Nejdřív se musel do rukojeti vyvrtat otvor, a poté ručně vyřezávat prostor pro motorek.

    Pažba se upevňuje  k tělu zbraně standardně šroubem ze spodní strany motorku. Další šroub je upevněn stejně ,jako u M 16 (musel jsem provrtat gearbox, abych mohl upevnit šroub k vodícímu trnu pružiny).

    Další problém vznikl tím, že hlaveň u AK je umístěna níže než u VSS. Proto musela být vnější hlaveň odstraněna.

    Teď pro tlumič. Pro tlumič byla použita hliníková trubka od pádla nafukovací loďky, s tím, že na soustruhu bylo válečkem uděláno vroubkování. Trubka měla průměr 34mm.

    Byly vyrobeny celkem dvě hlavně. Jednu vidíte nahoře, druhá byla použita na zbraň. Muška byla vyrobena z hliníku a je horizontálně i vertikálně stavitelná. Hledí bylo použito přímo z AK.

    Hlaveň byla vyztužena dvěma ocelovými lištami, které se nacházely pod hledím. Na předpažbí byl použit pozinkovaný plech, který byl ohnut na ingotu a svařen na spojích. Pro odstranění různých nerovností byl použit tmel.

    Předpažbí a tlumič se připevňuje k tělu zbraně malýma šroubkama. Tlumič má dvě lišty, které byly přivařeny. A dvěma šroubama, které na fotce ještě nejsou. Hlaveň byla obarvena nejdříve základní barvou, a poté černou barvou na plast.

    Celkem se na této zbrani pracovalo 2,5 měsíců. Je třeba podotknout, že se pracovalo odpoledne a o víkendech.

    Dále zamýšlím tuto zbraň upgradovat  na M120, bohužel není kam strčit baterku.

Autor: Любимченко Владимир aka Harley
Korekce: Kolowrat     Překlad: Joker + Urna

Pramen http://www.airsoftgun.ru